top of page

Beton Türleri Beton Özellikleri


  1. C16 Beton: C16 beton, standartlara uygun olarak belirlenmiş minimum basınç dayanımına sahip bir beton sınıfıdır. Yapılarda kullanılan yaygın bir beton sınıfıdır.

  2. C20 Beton: C20 beton, C16’ya göre daha yüksek basınç dayanımına sahip bir beton sınıfıdır. Özellikle yapısal projelerde kullanılır ve belirli mukavemet gereksinimleri için tasarlanır.

  3. C25 Beton: C25 beton, C16 ve C20’ye kıyasla daha yüksek basınç dayanımına sahip bir beton sınıfıdır. Ağır yüklere maruz kalacak yapılarda tercih edilir.

  4. C30 Beton: C30 beton, yüksek basınç dayanımına sahip bir beton sınıfıdır. Özellikle köprü kirişleri, yüksek binalar gibi yapılarda kullanılır.

  5. C35 Beton: C35 beton, C30’a göre daha yüksek basınç dayanımına sahiptir. Özellikle büyük yapılarda, köprülerde ve benzeri mühendislik yapılarında tercih edilir.

  6. C40 Beton: C40 beton, yüksek dayanıma sahip bir beton sınıfıdır. Genellikle ağır sanayi yapılarında, yüksek katlı binalarda kullanılır.

  7. C45 Beton: C45 beton, çok yüksek basınç dayanımına sahip bir beton sınıfıdır. Özellikle büyük mühendislik yapılarında, yüksek katlı binalarda ve ağır sanayi yapılarında kullanılır.

  8. C50 Beton: C50 beton, son derece yüksek dayanıma sahip bir beton sınıfıdır. Genellikle köprüler, barajlar gibi büyük mühendislik projelerinde ve ağır yüklerin taşındığı yapılarda tercih edilir

8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments